ZEELAND here we come !

Gecreëerd op 19/07/2016 door Martha

Score: Nederland - België: 10 - 10

17 juli, een dag waar we al heel lang naar uitkeken, eindelijk was ie daar. We gingen met ons paard(en) op verkenning naar de Zak van Zuid-Beveland in Zeeland. Corrie en Leo Borst hadden voor de derde maal voor de Essense Aanspanning een rit uitgestippeld, en het was er eentje om “U” tegen te zeggen …
De zon stond al vroeg aan de hemel en we hadden er zin in!

Tegen 10 uur werden we verwacht bij Boonman’s Wijnmakerij waar we hartelijk onthaald werden op een kopje koffie/thee met koek of op zijn ‘Bels’ gezegd: een heerlijk fruitvlaaike met een grote toef room erop, een traktatie van onze club! Dat was al een mooi begin, daarna konden we gaan inspannen. En langzaam maar zeker kwam de bende van 27 Belgen met hun 13 aanspanningen in beweging… Leo B. en Jan DB. waren al eerder vertrokken om de rit met pijlen uit te zetten.

De tocht verliep heel rustig over gebetonneerde wegen, voor ons ook eens iets anders… En er zaten zelfs een paar Belgische stukken in, hiermee bedoel ik dat we graszoden en karrensporen onder de wielen kregen, dit kennen we als onze broekzak en de paarden hadden hier geen enkele moeite mee!

Wat we niet zo gewoon waren was een flinke bries zeewind toen we hoog op de dijken reden. De François (Huysmans) zei achteraf: “Ja, en als het wat te hard waaide, deden we deur maar dicht…!” We hadden een mooi zicht op de dijken: je ziet in Zeeland geen maïsvelden, maar wel grote patattenvelden, graanvelden als wiegende zeeën, prei- en ajuinvelden en rode en zwarte bessenplantages, deze laatste staan in de maand mei in bloei, een prachtig tafereel. Vele geurige bloesems geven vele lekkere vruchten! Ik heb er enkele foto’s tussengevoegd van vorig jaar in mei toen de bessenstruiken in een weelderige bloei stonden…

Ergens op de dijk trok een schattig hondje (een Cavalier King Charles) z’n baasje mee, maar… ” wie laat wie nu uit?”

De speciale Hollandse bouwstijl (de ramen gaan naar buiten open en niet naar binnen zoals ‘in ’t Bels’) van de pittoreske huisjes trok onze aandacht. Het dorpje Ellewoutsdijk (In het Zeeuws klinkt dit als Ellesdiek) was een echt pareltje… Je zag ook opschriften aan de huizengevels, eentje heb ik onthouden omdat het zo’n rare was: ‘In de smalle handdoek’, wat kan je eigenlijk nog meer met een smalle handdoek doen dan reten en spleten uitkuisen ?! Rarara...

Wat dan weer heel Belgisch klinkt is de naam van de camping ‘De Toffe Peer’ aan de “Weltevredendijk”. In België hebben we onze ‘De Sterke Peer’ zie*

De Weltevredendijk doet me denken aan tevreden menners die met hun paarden op de Zeelandse dijken wandelen !!! En daar maakte de Essense Aanspanning die dag deel van uit dankzij onze leden Corrie en Leo.

We zetten onze tocht verder en toen de teller 20 km aangaf, kregen we toch het gevoel dat we de tussenstop naderden hoewel er in de verste verte niets van te zien was. En ja, nog even bergop en daar aan de Westerschelde met een mooi vergezicht van water en boten, stond Corrie ons op te wachten om ons een drankje aan te bieden. Tussendoor glipte de ‘jonge haring’ zomaar je maag in !! Dank je wel Corrie, dat heb je weer lekker mooi gedaan. Wat worden we toch altijd blij verwend in Zeeland, om echte ‘hollandse maatjes’ van te worden!

Het tweede stuk van de rit liep geregeld bergop en bergaf, naar en van de dijken, met steeds het mooie vergezicht van velden en plantages, er scheen geen einde aan te komen. De geur van vers gemaaid hooi kriebelde in onze neusgaten. Schapen graasden er en vele watervogels bezochten de plassen. Dit was voor hen een gegeerde broed- en eetplaats. Het gekrijs klonk alsof ze kibbelden om dat éne malse brokje… terwijl er goeds genoeg was…

Toen we terug op de vertrekplaats aankwamen wees de teller 33.5 km aan, dat hadden onze paardjes in de benen en na verzorging konden ze gaan uitrusten op de trailer of vrachtwagen. De geur van frietjes kwam ons al tegemoet…. En de club tastte nogmaals in de beurs voor een bord heerlijke frietjes met sla en een frikadel of kaassoufflé voor iedereen. De frietjes waren knapperig bruin en ze konden makkelijk concurreren met de Belgische frietjes. Na het eten was er nog de film van Boonman’s wijnmakerij, waarbij getoond werd welke weg de zwarte en rode bes aflegt vooraleer deze op onze tong belandt. Het is een hele klus met speciaal daarvoor ontworpen machines (zoals de plukmachine) maar er zijn toch nog vele mensenhanden bij nodig. Proficiat familie Boonman !

De vrouwkes konden vóór of na de film in het winkeltje terecht voor bessenwijn, bessensap, confituur, pralines enz. en daar werd goed gevolg aan gegeven. Ondertussen al van geproefd! heerlijk!

Nog even bijtanken terwijl de zon stilaan in de zee zakte, dus dronken w ’er nog éne of twee of meer voor wie niet aan het stuur zat… Aan deze rit in Zeeland houden we een zalig gevoel over!

Hartelijk dank aan onze ‘Zeelandse maatjes’ Corrie en Leo, voor jullie vriendelijkheid, de rit, de traktatie enz… Evenveel dank aan de pijlenhangers Leo en Jan, Corrie die de tussenstop verzorgde, Toon, Mark en Gerd die de pijlen afhaalden, dank aan onze clubkas en niet te vergeten de familie Boonman voor het onthaal.

Tot de volgende.... 

Groeten Martha


* Geschiedenis Sterke Peer Wuustwezel

De legendarische figuur Petrus Janssen die leefde van 1862 tot 1915. Peer was het vierde kind uit een gezin van negen, allen goed uit de kluiten gewassen. Alleen de lengte van Peer (1,71 meter) was normaal. Al de rest was buitenmaats. Zijn lichaam had een omtrek van 1,91 meter, zijn dijen 91 cm, kuiten 68 cm, hals 68 cm en biceps 71 cm. Zijn gewicht varieerde tussen 165 en 204 kilo.
In die tijd was wedden een volksvermaak. Op verloren maandag in 1905 wedde Sterke Peer met veekoopman Louis Van Rieth uit Loenhout, dat hij sterker was dan een Antwerps paard, dat zopas een lading van vierduizend kilo had voortgetrokken. De veekoopman zette een koe in, Peer 250 frank. Twintig sterke mannen waren er nodig om een wagen met drie ton kasseien, in totaal 4500 kilo, ter plaatse te brengen. Onder Peers schoenen waren vijzen aangebracht om uitglijden te voorkomen. Peer trok en de wagen kwam in beweging! De Vlaamse krachtpatser John Massis herhaalde in 1978 aan de Godelievezaal (nu De Ark) de stunt en trok de zwaarbeladen kar voort met zijn tanden.Peer zou met zijn krachttoeren nog een groot gedeelte van Europa verbazen. In 1915 werd Peer Janssen door een bomscherf geraakt en stierf in Zwevegem.
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Tibeau, altijd van de partij !!
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Graanvelden, 't zijn wiegende zeeën !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Vorig jaar in mei: weelderig bloeiende bessenstruiken!
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Trekhond ! Cavalier King Charles...
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Eenden in de beek en op de plassen!
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Het Fjordenveulen had belangstelling !
ZEELAND here we come !
Weltevredendijk !!!
Schaapjes op het droge!
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Ons gezelschap aan de Westerschelde !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
In de verte: boten op de Westerschelde !!
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Corrie op z'n best met het Belgisch bier !
ZEELAND here we come !
Boonman's Wijnmakerij, Nieuwdorp, Zeeland
Boonman's Wijnmakerij, Nieuwdorp, Zeeland
Boonman's Wijnmakerij, Nieuwdorp, Zeeland
Boonman's Wijnmakerij, Nieuwdorp, Zeeland
Boonman's Wijnmakerij, Nieuwdorp, Zeeland
Boonman's Wijnmakerij, Nieuwdorp, Zeeland
Wie is hier de schaapjes aan 't tellen ?
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Vergezicht...
ZEELAND here we come !
Watervogels op de plassen...
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
ZEELAND here we come !
Vorig jaar in mei: weelderig bloeiende bessenstruiken!
Deel dit bericht